ćwiczenia na płaski brzuch

Jakie ćwiczenia wykonywać na płaski brzuch?

Płaski brzuch jest obiektem pożądania wielu kobiet, ale również i mężczyzn. Tak u siebie, jak i u płci przeciwnej. Trzeba jednak pewnej mobilizacji, by móc liczyć na spektakularne efekty. Oczywiście mobilizacji popartej faktycznym działaniem. Zróbmy to dla siebie, dla swojego lepszego samopoczucia i zwiększenia własnej pewności siebie. Nie odwlekajmy! Zacznijmy już dzisiaj!

Zalety ćwiczeń na brzuch

ćwiczenia na płaski brzuchMięśnie brzucha stanowią jedną z największych partii mięśniowych całego organizmu. Jeżeli są odpowiednio wyćwiczone, przynoszą wiele pozytywnych korzyści. Przede wszystkim:

  • Pomagają w najlepszy sposób zachować kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Co więcej, wpływają na prawidłową postawę całego ciała. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia bólu pleców oraz zwyrodnień kręgosłupa.
  • Mięśnie brzucha odciążają kręgosłup. Prawidłowe i równomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej chroni również tarcze międzykręgowe, co z kolei zapobiega ich nadmiernej eksploatacji i ścieraniu się.
  • Wyćwiczone mięśnie partii brzusznej powodują wyraźne ograniczenie otyłości brzusznej. Przyczynia się to do odciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz zapobieżeniu ewentualnym krzywiznom.
  • Silne mięśnie stanowią ponadto dużą ochronę, chociażby w przypadku nagłego zdarzenia, jak wypadek samochodowy. Działają bowiem jak pancerz, dzięki czemu urazy są mniejsze, a powrót do zdrowia sprawniejszy.

Przykładowe ćwiczenia na mięśnie brzucha

Ćwiczenie nr 1

Unoszenie miednicy w pozycji leżącej na plecach

Połóż się na podłodze lub na macie. Delikatnie podnieś stopy, potem kolana w górę, przyciągając jednocześnie kolana do klatki piersiowej. W międzyczasie odrywaj swoje pośladki od podłoża. W chwili największego napięcia mięśni wykonaj wydech i powróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie nr 2

Unoszenie miednicy w położeniu bocznym

By prawidłowo wykonać to ćwiczenie, oprzyj się przedramieniem o podłoże. Całe ciało ustaw w prostej linii i unieś swoją miednicę ku górze. Stopy pozostaw oparte o podłoże. Kolejno wypnij z jak największą siłą miednicę do góry. W chwili największego napięcia mięśni zrób wydech i powróć do wyjściowej pozycji ciała.

Ćwiczenie nr 3

Brzuszki

Brzuszki, lecz fachowe. Połóż się na plecach na wybranym podłożu. Wesprzyj głowę dłońmi i delikatnie unieść ponad podłogę. Kolejno napnij mięśnie brzucha i unieś tułów na wysokość kilkunastu centymetrów. W chwili największego napięcia mięśni wykonaj wydech i powróć do pozycji wyjściowej. Jeżeli uważasz, że stać Cię na więcej, wypróbuj to ćwiczenie z wyprostowanymi nogami utrzymując je kilka centymetrów nad podłożem.

Ćwiczenie nr 4

Skrętoskłony w pozycji leżącej

W wyprostowanej pozycji połóż się na podłodze. Załóż dłonie za głową. Łokcie niech rozłożyście spoczywają na macie. Kolejno dołóż lewe kolano do łokcia prawego. To samo należy wykonać w drugą stronę. Zwróć uwagę na to, by w trakcie ćwiczenia nie odrywać pleców od podłogi. Wolno natomiast dociągać łokieć do kolana.

Ćwiczenie nr 5

Deska

Jest to jedno z najbardziej zaawansowanych ćwiczeń. Najpierw połóż się na brzuchu. Kolejno oprzyj przedramiona na podłożu. Ręce zegnij w łokciach i zachowaj kąt prosty. Następnie unieś biodra do góry i postaraj się utrzymać ciężar swojego ciała opierając się jedynie na palcach stóp. Napnij mięśnie brzucha. Ciało musi znajdować się w linii prostej.

Pamiętaj o regularności ćwiczeń!

Żadne ćwiczenie nie przyniesie właściwego efektu, jeżeli będzie wykonywane sporadycznie, w przypływie chwili, a nie systematycznie. Jeżeli zależy Ci na płaskim brzuchu, stwórz plan swojego treningu, zaznacz w nim, w jakie dni będziesz ćwiczyć, a także zwiększaj stopniowo intensywność każdego etapu ćwiczeń. Już po niedługim czasie poczujesz, jak Twoje mięśnie pracują, a po kilku tygodniach zobaczysz wyraźne zmiany w swojej sylwetce.